Hádejte se s respektem

Osobní rozvoj Vztahy / 26.11.2014

Ne vždy se naše představy střetnou s realitou. Zapomeňte na výčitky a naučte se hádat s respektem k opačným názorům i vy! 

Každý máme určitou představu o skutečnosti, plánujeme, sníme, máme svůj postoj k životu a najednou – čára přes rozpočet, nečekané zjištění, které nám všechny naše představy a sny v jednom okamžiku naruší. Na druhé straně totiž stojí člověk s jiným pohledem na svět a s trochu jinými potřebami. Náš partner s námi nesdílí zcela stejnou představu o skutečnosti, vůbec hodně věcí vidí jinak než my. A tak často přichází vlna zklamání a nepochopení. Proč mě nechápe? Proč to chce jinak než já? Miluje mě ještě vůbec?

V zápalu hádky

Ve střetu odlišných pohledů na věc se zrodí potřeba se ve vztahu prosadit:

Já to tak ale chci! Tohle je správné! Tvůj názor je špatný!

A zároveň s ní přichází pocit, že nás náš partner svým nesouhlasem odmítá:

Ty už mě nemáš rád? Proč mi to děláš?

Obvykle nás tento postup nikam nedovede. A když už, tak k výčitkám a k nepochopení.

Zapomeňte na výčitky. Zdroj: foter.com

Zapomeňte na výčitky. Zdroj: foter.com

Jak z toho ven?

Základním uvědoměním pro dobré řešení názorových rozporů je, že pravda je relativní. Každý má svou. A tvrdit, že je něco dobré nebo špatné, je velmi scestné. Pro každého se totiž může v různých situacích jevit jako „to správné“ něco jiného. Škatulky SPRÁVNÉ a NESPRÁVNÉ prostě neexistují.

Naučme se neposuzovat člověka podle toho, zda má nebo nemá stejný názor jako my. Nevyčítejme svým partnerům jejich názory. Svět je plný jedinečných bytostí s nejrůznějšími pohledy na svět, ale všechny tyto pohledy jsou na stejné úrovni. Jednou z těch úžasných bytostí je i náš partner, který s námi nemusí vždy ve všem souhlasit. Každý člověk má svůj vlastní svět a realitu vnímá svýma očima – to však ještě neznamená, že dělá něco špatně.

Zkuste si při hádkách se svým partnerem promítnout myšlenku amerického lékaře a spisovatele Deepaka Chopry: „Všichni jsme jedno vědomí s jedinečnými způsoby prožívání světa.“

Partneři jsou lidé, kteří společně sdílí své vnitřní světy. Každý z těch dvou světů je něčím odlišný a v něčem se tomu druhému zase přibližuje. Ve vztahu tyto světy navzájem objevujeme a v tom je skryto dobrodružství našeho partnerství. Kdybychom se shodli úplně ve všem a prožívali vše naprosto stejným způsobem, byla by to docela nuda, ne?

Pokud vám na vašem vztahu opravdu záleží, buďte vděční za to, že můžete poznávat svět svého partnera. Přijímejme ho i s jeho odlišnými názory. Sami uvidíte, že pokud jeho názor přijmete, nebudete mít ani potřebu vlastní pravdu prosazovat.

Hledejte kompromis. zdroj:foter.com

Hledejte kompromis. Zdroj: foter.com

Hádejte se s respektem

Pokud vyjádříte respekt k postoji partnera, bude s ním určitě lepší řeč než v případě, že byste ho zavalili křikem, výčitkami a urážkami. Pokud chci, aby mě partner respektoval, musím respektovat jeho. Diskutujte o problému a zajímejte se o náhled svého partnera. Nechte ho, aby vám vysvětlil, jak danou věc vnímá a proč má na ni zrovna takový názor. Vyslechněte ho a řekněte mu svůj postoj. Ač jsou oba postoje odlišné, dá se z jejich propojení leccos vytěžit. Náš kamarád KOMPROMIS je velkým vztahovým pomocníkem. Základem je ale domluva. Můžeme se přiklonit k tomu či onomu názoru, nebo si každý jít bez výčitek a obviňování vlastní cestou. Ve finále však nikdo nesmí vyjít jako poražený nebo zneuctěný.

Láska jako motivace

Motivací k vyřešení sporů by měla být vždy láska. Položte si otázku: Co skutečně chci? Prosadit svoji pravdu a ukojit svoje ego za jakoukoliv cenu, nebo prostřednictvím lásky a respektu k druhému dojít k řešení přijatelnému pro oba?

Jedině s respektem ke svému partnerovi se stanete skutečnými tvůrci vašeho vztahu. Pracujte společně na tom, abyste vytvářeli funkční vztah, který bude vyhovovat oběma. Prostřednictvím kvalitních hádek se navzájem obohacujte a učte se od sebe. Tvrdohlavě trvat na své pravdě se totiž ve vztahu spíše nevyplácí.

Zdroj perexové fotografie: freedigitalphotos.net

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář