Karjalu ovládli Švédové

Češi vybojovali na Karjala Cupu jediný bod, turnaj ovládli Švédové

Sport / 10.11.2014

Úvodní podnik hokejové reprezentační sezóny je za námi. Mladý český výběr nedokázal ani jednou vyhrát.

Trenér Vladimír Růžička vzal na první turnaj seriálu Euro Hockey Tour především perspektivní hráče z extraligy, kteří potřebují sbírat mezinárodní zkušenosti. Věkový průměr byl méně než 25 let a nejzkušenějším hráčem byl obránce Krejčík s třiatřiceti starty za národní tým.

Pavel Francouz

Pavel Francouz se v extralize rozchytal do reprezentační formy.

Branka kapitána nestačila

Turnaj začal v helsinské Hartwall areně soubojem České reprezentace s domácími Finy. Premiéru si odbylo útočné duo Kubalík, Lev a dvojice zadáků Kempný, Pláněk. Češi doplatili především na nedisciplinovanost. Pohlovo vyloučení Francouz ještě ustál s čistým štítem, to Krejčíkovo už ne. V 17. minutě poslal Suomi do vedení Immonen. V úvodu druhé třetiny dokázal vyrovnat Smoleňák, český kapitán se tak mohl radovat z prvního reprezentačního gólu. Obrat ale nepřišel, naopak po zbytečném faulu Lva se radovali domácí z druhého přesilovkového gólu. Stav 2:1 vydržel až do konce a nezměnila na tom nic ani závěrečná powerplay.

Ericssonovy slepené góly Čechy nepoložily

V zápase se Švédskem došlo k několika změnám v sestavě. Reprezentační debut zažil brankář Hrubec. Příležitost dostal nejproduktivnější sparťan v letošním ročníku, obránce Polášek či plzeňský mladík Simon. Češi začali velmi aktivně a v první třetině byli lepším týmem. První gól však padl až ve druhém dějství, a to do Hrubcovy branky. I třetí gól na turnaji inkasoval český výběr v oslabení, Zohornův faul potrestal Ericsson. Ten po své trefě zůstal na ledě a za 22 vteřin se radoval podruhé a Švédsko najednou vedlo 2:0

Pivo Karjala

Karjala je značka finského piva vyráběného společností Hartwall.

Rychlé trefy ale český tým nevyvedly z míry a nepříznivé skóre dokázal otočit ve svůj prospěch po gólech Filippiho, Zámorského a Smoleňáka. Čtrnáct vteřin před druhou sirénou zakončil divokou třetinu Petersson gólem na 3:3. Od té doby už diváci branku neviděli, a tak zápas dospěl do prodloužení a poté k nájezdům. V nich byli šťastnější Švédové. Smoleňák a Svačina neproměnili, na druhé straně Klasen a Petersson ano. Oba švédští hráči, kteří proměnili nájezdy i proti Rusku, tak opět vybojovali bod navíc.

Zase ta oslabení

Po dvou vyrovnaných zápasech se severskými týmy narazil národní výběr na Rusko. A byl to tvrdý náraz. Do branky se vrátil Francouz a po první třetině lovil puk ze své sítě třikrát. Po přestávce se hra si sice vyrovnala, ale velké šance nepřicházely. Až ve 44. minutě dokázal snížit Roman. Přidat další góly nedovolila častá oslabení. Pátý trest ve třetí třetině potrestal Radulov. Na konečných 4:2 ještě upravil dvě minuty před koncem Holík. Češi ve všech třech vystoupení svého soupeře přestříleli, ale stačilo to na jediný bod a na turnaji skončili poslední.

Karjalu nakonec vyhráli Švédové. Po dvou vítězstvích na samostatné nájezdy dokázali v severském derby porazit Finy 3:0. Brankář Henrik Karlsson dokázal jako jediný na turnaji udržet čisté konto. Druzí skončili po první ztrátě Finové.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, Miaow Miaow, Santeri Viinamäki