KMENY: na jaře 2015 zamíří na obrazovky ČT!

Film Kultura / 30.11.2014

Knižní titul Kmeny ožije v podobě šestnáctidílného seriálu se stejnojmenným názvem. Věřte, bude se na co těšit!

KMENY.tv

Dokumentární cyklus

ČR, 16 dílů, 26 min

Autoři: Vladimír 518, Ivo Bystřican

Režie: Pavel Abrahám, Bohdan Bláhovec, Daniela Gébová, Petr Hátle, Jan Látal, Janek Růžička, Jan Strejcovský, Štěpán Vodrážka, Jiří Volek, Jan Zajíček a další

březen 2015

Mnohým z vás jistě neunikl projekt v podobě již dvou knih, které se blíže věnují jednotlivým subkulturám působícím na naší české scéně, pod názvem Kmeny a Kmeny 0. Autoři se rozhodli projekt převést na televizní obrazovky v podobě televizního dokumentárního cyklu v seriálové podobě. Seriál bude rozdělen celkem do vybraných 16 dílů z původních 26 témat obsažených v knize.

Každého dílu se chopí v rámci režie vždy jiný režisér. Jeden díl bude mít 27 minut a bude se věnovat blíže vždy jedné městské subkultuře, kupříkladu prvním dílem je ten s podtitulem Hipstři, jehož režisérem je Petr Látal, který i sám v dokumentu místy vystupuje a následně nám přiblíží tuto velmi aktuální skupinku jedinců. Skutečně se máme na co těšit, protože jenom v tomto díle nechybí možná pro Pražáky některé známé postavičky, zároveň i lokace, jako MeetFactory či ulice Krymská a nebo festival Creepy Teepee.

Kmeny

Z festivalu fantazie.

A zase ten Vladimír 518!

Celková koncepce a forma je čistě dokumentárního rázu, kdy má diváka alespoň částečně uvést do dané „problematiky“, zároveň ji místy i zpochybnit a samozřejmě na druhé straně i nechat vypovědět o sobě samotné skrze lidi, kteří se v daném „stylu“ či subkultuře na tuzemské scéně pohybují. Projekt vzniká jak jinak než pod vedením Vladimíra 518, jednoho z autorů knihy Kmeny, a dramaturga Ivo Bystřičana.

Kmeny mají divákovi poskytnout náhled do specifického, často extrémního světa lidí, kteří nechtějí splynout s davem. Rozhodli se naplňovat originální představu o způsobu života, kterou vzájemně sdílí v širších, od majority však často záměrně izolovaných, a tedy i skrytých společenských celcích. Cílem cyklu je ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště.

Kmeny

Tuning.

Jednou z výsad Kmenů je bezesporu atraktivní vizuál v podobě pečlivě komponovaného obrazu. Rušivým elementem zde nebudou ani monotónní komentáře či monology, jak tomu někdy bývá u dokumentárních snímků. Průvodcem vám zde bude režisér, který funguje jako pečlivý pozorovatel a hybatel určitých částí dění, ale nikdy nevstupuje do obrazu, a divákovi tak zůstává skryt. Můžete se těšit i na autentické archivní záběry, fotografie a animace, které vnášejí do jednotlivých dílů formální prvky.

Významnou součástí dokumentárního cyklu je výtvarná složka, inspirovaná vnějšími znaky dané subkultury. Vizuální styl Kmenů přirozeně vychází z knižní předlohy. Bohužel se vzhledem k formátu do cyklu nevešly úplně všechny subkultury, co jsou blíže představovány v samotné knize, ale i tak nebudou chybět díly Motorkáři, Straight edge, Punk, Trash metal, Rap, Goths, Hooligans, Tuning, Hackeři, Meatheads, Graffiti, Tattoo, Cosplay, Hipsters, Neohippies, Skins…

Kmeny

Z natáčení dílu o graffiti, režisér Pavel Abrahám.

Na tomto koprodukčním cyklu se podílí celkem 10 režisérů: Pavel Abrahám, Bohdan Bláhovec, Daniela Gébová, Petr Hátle, Jan Látal, Janek Růžička, Jan Strejcovský, Štěpán Vodrážka, Jiří Volek, Jan Zajíček. Promítání jednotlivých dílů bude probíhat v podobě osmi večírků, na nichž budou představeny vždy dva díly společně s doprovodným programem, takže rozhodně doporučuji podívat se na stránky projektu kmeny.tv, kde se o těchto akcích můžete dozvědět více a rovnou se jich případně účastnit. Za mě mohu s klidem říct, že po zhlédnutí prvního dílu se neuvěřitelně těším, co bude dál. Takže v březnu nezapomeňte naladit kanál ČT a nechat se Kmeny provést některými bizarními společenstvími – a možná je třeba zkusit i pochopit.

Zdroj videa: YouTube, kmeny.tv

Zdroj všech fotografií: Kmeny.tv

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentář