Velkolepé muzeum: něžná sonda do srdce jednoho z nejvýznamnějších evropských muzeí

Film Kultura / 7.2.2015

Film Johannese Holzhausena, Velkolepé muzeum, odkrývá jemnou a nikdy nekončící dřinu nadšenců, kteří dělají svou práci s láskou a chutí ukázat světu umělecké skvosty, které nemohou vidět nikde jinde. 

Vídeňské muzeum umění tak v podání známého rakouského dokumentaristy nabízí intimní pohled do života těch, kteří za perfektně úpravnými exponáty muzea není vidět.

Generální ředitelka, restaurátoři, údržbáři, ale i marketingoví poradci, designeři a ekonomové, to vše jsou osoby skrývající se za chodem vídeňského muzea umění. Johannes Holzhausen se rozhodl představit nám unikátní pohled do světa a srdcí těch, kteří dělají svou práci opravdu z lásky.

Das Große Museum

Rakousko, 2014, 94 min.

dokumentární

Režie: Johannes Holzhausen

Dokumentární snímek zcela jinak

Johannes Holzhausen se ve svém dokumentu nebál experimentovat, a předvedl tak snímek vynikající svou střízlivostí, díky které jednotlivé příběhy vyniknout ještě lépe. Ve snímku nezazní jediné slovo komentáře k celému dění, žádná hudba, časové zasazení… Holzhausen nám jednoduše servíruje dění v muzeu tak, jak opravdu probíhá.

Uklidit takové muzeum není žádná brnkačka. Zdroj: Film Europe

Uklidit takové muzeum není žádná brnkačka. Zdroj: Film Europe

Minipříběhy ze života

Film nevyniká jen výjimečným zpracováním, ale i podržením úžasné muzejní atmosféry zdůrazněním jemných příběhů samotných zaměstnanců muzea. Velmi detailními záběry a mnohokrát i kamerou bez stativu můžeme pozorovat příběhy lidí, kteří do muzea přicházejí a odcházejí, ale každý z nich zde zanechá nějakou stopu.

Tak například můžeme pozorovat restaurátora, který zjistí, že jeden z Rubensových obrazů byl mnohokrát přemalovaný, jiný zase projíždí celým muzeem po koloběžce a je vidět, jak moc si svou práci užívá. Jedna z řadových zaměstnankyň muzea, která má za úkol hlídat exponáty, si stěžuje, že ji ostatní, výše postavení zaměstnanci neberou příliš vážně. Ředitelka muzea působí nadmíru přísně a perfektní angličtinou s úsměvným německým přízvukem vysvětluje celý plán rekonstrukce muzea.

Co se děje za kuloáry? Nahlédněte do zákulisí tak obrovského muzea, Jako je Muzeum umění ve Vídni. Zdroj: Film Europe

Co se děje za kuloáry? Nahlédněte do zákulisí tak obrovského muzea, jako je Muzeum umění ve Vídni. Zdroj: Film Europe

Můžeme dokonce nahlédnout i do soukromých setkání správy muzea, kde finanční ředitel radikálně řeší tvar číslice tři na letáčku k muzeu a kde se každý snaží uplatnit se svým nápadem na kvalitní finanční rozvoj muzea.

Každý z pracovníků tvoří součást neuvěritelné spousty dřiny, péče a lásky k muzeu. Zdroj: Film Europe

Každý z pracovníků tvoří součást neuvěritelné spousty dřiny, péče a lásky k muzeu. Zdroj: Film Europe

Reklama na návštěvu jedné z nejcennějších uměleckých sbírek v Evropě?

Mnozí mohou film brát spíše jako reklamu na muzeum samotné, nicméně to doopravdy nebylo záměrem tvůrců filmu.

Muzeum dějin ve Vídni je fenomén, který láká celý svět, nabízí sbírky umění, z kterých přechází mráz po zádech. Mít možnost nahlédnout do tajů tohoto muzea je šance, která se nenaskýtá kdekomu, a právě rakouský režisér Holzhauen chtěl tuto šanci dát všem, kteří si snímek v kině vyberou.

Je to nahlédnutí do útrob muzea, které vás k návštěvě může inspirovat i nemusí, ale film vás do ani jedné z možností nenutí. Pouze vše střídmě ukazuje.

Procítěnost, lehkost i tragikomičnost v jednom

Film se nesnaží dojmout, ani přilákat fanoušky umění do muzea, ale vystihnout atmosféru muzea takovou, jaká opravdu je. A my můžeme jen závidět nadšení, kteří všichni zaměstnanci této starodávné budovy budící respekt sdílí. Protože v dnešní době se takovéto odhodlání pro umění, ale vlastně pro téměř cokoli, vidí jen málokdy.

Pokud si tedy chcete odpočinout od blockbusterů v kinech a dát šanci něčemu kapku alternativnějšímu, ale nikterak méně zábavnému, zkuste Velkolepé muzeum. To vás neurazí, potěší a pokud jste fanoušci umění, rozhodně zahřeje u srdce.

Zdroj perexové fotografie: Film Europe

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář