"Láska na celý život?"

Chci muže, se kterým můžu zestárnout…

Osobní rozvoj Vztahy / 24.1.2013

Ale co chtějí dnešní ženy? Vážně je současným trendem prvoplánová zamilovanost a potřeba být ve vztahu? Nebo ještě neodešly hodnoty vztahu, který trvá a nepomine?

Určitě často slýcháváte příběhy o tom, jak něčí prarodiče společně zestárli, celý život se milovali a vychovali spolu děti. Říkáte si, že to byla jiná doba a že to už dneska nepotkáte? A je opravdu chyba v naší době, nebo je to v nás?

Nejsem ve vztahu, no a?

Vždycky je krásné mít někoho, s kým můžete sdílet své radosti a starosti, opřít se o něho, když je vám nejhůř a být mu oporou ve chvíli, kdy vás potřebuje. Jenže si taky musíte být jisti tím, že jste opravdu našli toho, koho hledáme a ne jen někoho, kým zaplácnete díru v srdci. V dnešní době vyvstanul trend, že kdo je nezadaný, je divný. A čeho tím bylo dosáhnuto? Ještě více nešťastných a zlomených lidí. Protože když už se lidé dokázali srovnat s tím, že jsou momentálně sami a nemají nikoho po svém boku, narazili na to, že to dnešní společnost bere jako problém.

Tak já už jsem taky „ve vztahu“!

Začnou tedy hledat partnera. Najdou někoho, kdo se jim pozdává, je pohledný a mohl by se kamarádům líbit. A začnou mu nadbíhat. Jedno, dvě rande (pokud vůbec) a končí to čerstvým, zamilovaným párem. Sociální síť je plná srdíček a přeslazených statusů, jak dneska s miláčkem bylo venku krásně, jak moc ho milují a nikdy ho neopustí. Za měsíc začnou statusy o tom, že to vlastně až tak růžové není a jako moc to je smutné a špatné a najednou se na profilu objeví aktuální stav „nezadaný“ a krásný zamilovaný vztah odejde ještě rychleji, než přišel.

Motýlci v břiše?; zdroj:sxc.hu

Motýlci v břiše? zdroj:sxc.hu

Je počet vztahů číslo na rekord?

Možná to zní naivně nebo staromódně, ale proč se většina lidí žene za tím, kolik vztahů má a měla a nepřemýšlí nad tím, jaké hodnoty by vztah opravdu měl mít? Muži chtějí, aby ženy byly vzhledné a dali jim prostor a ženy naopak, aby muž byl fešák k pohledání a všechno za ně platil. Ale je tohle láska? Jak pak dopadnou takové vztahy při prvním sporu nebo při řešení problému? A teď nemyslím, jestli si na večeři dají šunkovou nebo hermelínovou pizzu. I když i to je pro některé vztahy nepřekonatelný problém.

„Největším štěstím v životě člověka je vědomí, že nás někdo miluje proto, jací jsme, nebo spíše přesto, jací jsme.“

Romain Rolland

Myslíme na budoucnost?

Určitě nikomu nezazlívám, pokud si chce jen užívat a hledá si někoho, kdo vedle něj bude vypadat dobře. Pak ale nemůže čekat, že vztah vydrží dlouho a že může mít v tom druhém oporu a svěřit se mu se svými problémy. Pokud chcete mít aspoň trochu naději, že se vám váš vztah při první větší bouřce nesesype jako domeček z karet, musíte si zhodnotit to, co opravdu chcete a hlavně, vidět to reálně.

Opravdová láska?; zdroj:sxc.hu

Opravdová láska? zdroj:sxc.hu

Přehoďte hodnoty nerozvážných vztahů

Je jasné, že s určitým věkem přichází období, kdy je pro vás nejdůležitější, jak ten druhý vypadá. Ale je to kritérium, které by měl mít partner „na celý život“? Krása je pomíjivá. Opravdu si myslíte, že až se na něj za 20 nebo 30 let podíváte, bude pořád vypadat stejně? Zkuste si přiznat, že každý stárne a nikdo nebude vypadat tak, jak na počátku vztahu.

Peněženka mu přetéká penězi, zve vás na drahé výlety a kupuje překrásné dárky? Co až tohle skončí? Dokážete si představit, jak s ním chodíte každé ráno do sámošky pro deset rohlíků a jogurty v akci? Jste sami pro sebe a trávíte spolu většinu času. A až si pořídíte miminko? Dokážete se oba postavit rodičovství čelem, poskytnout dítěti zázemí a připravit jej pro život?  Když jste spolu, házíte problémy za hlavu? Tohle můžete dělat, když jste spolu jednou, dvakrát týdně. Ale ne, když spolu budete trávit každý den. Zkuste si občas promluvit o tom, co vás trápí, postěžujte si a možná zjistíte, že to vlastně partnera ani nezajímá. Pokud tomu je opravdu tak a ani ho nezajímá, jaký jste měli den, možná opravdu není ten, který bych jich s vámi měl trávit většinu v roce.

Hledejte hodnoty, které přetrvají

Zůstanete spolu "dokud vás smrt nerozdělí?", sxc.hu

Zůstanete spolu dokud vás smrt nerozdělí? Zdroj:sxc.hu

Umí vás partner rozesmát, vaše debaty neberou konce a jen společné trávení času vám dělá opravdovou radost? Radujete se z každého partnerova úspěchu, jako by byl váš a občas odstoupíte z vlastního názoru, jen aby byl spokojený? Když máte problém, je první, komu píšete a když se pak setkáte, bezeslov vás obejme a nechá vyplakat na rameni? Napadne vás někdy s láskou mu uvařit jeho oblíbené jídlo, jenom prostě proto, že existuje? Je on tím, kdo s vámi absolvuje jakoukoliv důležitou událost a udělá si čas, aby vás podpořil? Vzdá se občas kvůli vám třeba hokeje, jen aby mohl být s vámi? A vy ho pak necháte jít do hospody s kamarády a místo věty: „Kde jsi tak dlouho?“ se ho ve dveřích zeptáte „Jak sis to užil, miláčku?“?

Možná nepotřebujete všechny a zdaleka ani jednu z těchto věcí proto, abyste s někým mohli žít celý život. Ale pokud chcete prožít šťastné soužití, na které budete na konci života pyšní, opravdu je možná lepší nechtít hrdinu, ale chtít muže, s kterým můžete zestárnout. A věřte mi, láska, ač si to mnozí nemyslí, je pomíjivá. Proto je možná nejlepší v tom druhém najít nejlepšího přítele a láska, ta bude postupně sílit.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Zuzana Fricova

Zuzana Fricova

Prohlaste svůj život uměním, pak jakékoliv dočasné nedopatření můžete označit "uměleckým záměrem."

Zanechte komentář