Čekají nás Hovory z Kremlu?

V obraze / 14.11.2014

Autor:

Záleží více na vulgaritách, nebo skutečném obsahu proslovu prezidenta Miloše Zemana?

Od návratu z Číny se se skandály kolem prezidenta Miloše Zemana roztrhl pytel. Českou společnost ale nejvíce zarazily Zemanovy vulgarismy v Hovorech z Lán, které v tradici prvního československého prezidenta T. G. Masaryka obnovil jako současný český prezident. V souvislosti s použitými sprostými slovy se otevřela diskuze o tom, zda by se měl Miloš Zeman omluvit, či si stát za svým. Zda by byl Karel Schwarzenberg v roli prezidenta lepší představitel státu, když též používá vulgarismy. Moderátoři se ptali svých hostů, zda Zeman neztratil cit pro situaci. A tak bych mohl jmenovat dále a dále v kruhu točící se otázky. Přes obrovskou medializaci a pozorování a zkoumání celé kauzy se zapomnělo ptát se na to podstatné.

Nejde totiž (příliš) o to, jakými slovy se prezident Miloš Zeman vyjádřil k protestní skupině Pussy Riot, ale o to, co o jejích členkách skutečně řekl. Je tedy třeba se zaměřit na skutečný význam jeho slov a nikoliv na skořápku, do které vše zabalil. Zeman se v podstatě přiklonil na stranu Ruska a prohlásil Pussy Riot za škůdce (pro něj nejspíše) ideálního ruského systému. Kvůli Miloši Zemanovi jsme ztratili tvář před Ruskem, jak píše teolog, pedagog, spisovatel a římskokatolický kněz Marek (Orko) Vácha:

Ztratili jsme tvář před Ruskem, které již ví, že jsme přestali být soupeřem. Rusko si ale přinejmenším od dob Alexandra Solženicyna dobře pamatuje, že moc slova je silnější než moc zbraní; zdá se však, že Havlovo Slovo o slově a Moc bezmocných jsou již zapomenuty. (celý text)

Ztrátě tváře jsem se věnoval již ve svém předešlém článku Jak FBI ztratila tvář, kde jsem se zaměřoval na americkou FBI. Nyní se Čechům a Česku děje to samé. To samé, co již v roce 1953 Ervin Goffman nazval ve své On-Face-Work právě jako „ztrátu tváře“. Je ale třeba si uvědomit, co zmiňuji výše.  Naše tvář, naše „vizitka“ v zahraničí nezmizela (pouze) kvůli vulgaritám a nadávkám. (Ty nejsou v české politice natolik neobvyklé, aby dokázaly překvapit ve větším měřítku.) Naši reputaci vybudovanou (nejen) T. G. Masyrykem a jeho Hovory z Lán ničí obsahová stránka projevů Miloše Zemana. Je tedy klidně možné, že prezident ztratil cit, na což v jedné své otázce upozorňovala Daniela Drtinová. Avšak hlavně ztratil cit pro humánnost. Lze to vidět nejen na Hovorech z Lán sympatizujících s ruským Kremlem, ale i na Zemanově návštěvě Číny. Zde pokračuji v citaci z výše zmíňeného textu Marka Váchy:

Ztratili jsme tvář před Čínou, která již ví, jak jsme slabí a jak pro peníze uděláme cokoli.

V souvislosti s tímto se také přísluší připomenout si nedávná slova socioložky Jiřiny Šiklovérozhovoru pro DVTV (pro pochopení kontextu doporučuji zhlédnout celý rozhovor, nebo alespoň jeho druhou polovinu) v reakci na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že se přijel do Číny poučit, jak stabilizovat společnost;

Stabilizovat společnost (…) v tomto kontextu, to je, jako byste ji chtěl uzavřít. Nepřipustit jiné tóny.

Stabilizuje tedy v budoucnu prezident Miloš Zeman českou společnost tak, jako tomu je v Číně či Rusku? A nečekají nás časem Hovory z Kremlu?

Zdroj perexové fotografie: Anna Bekárková – commons.wikimedia.org (Pražský hrad), kremlin.ru – commons.wikimedia.org (Zeman s Putinem), upraveno

Matěj Senft

Zanechte komentář