Polaroidy aneb instantní fotografie

Design / 25.11.2014

Fenomén instantní fotografie stále žije a je čím dál tím víc v kurzu.

Co je to instantní fotografie?

Jsou to fotografie, které se samy vyvolají přímo z fotoaparátu během několika minut. Zdaleka nejsou perfektní, obraz není vždy ostrý a mohou mít žluté zabarvení, ale jsou neobyčejně kouzelné. Je to taková malá radost – dostat fotografii hned po cvaknutí spouště. Oblíbenost se skrývá také v jednoduchosti. Stačí vám pouze filmfotoaparát, žádné složité vyvolávání doma nebo ve fotostudiu. Nevýhoda je trochu vyšší cena filmů do těchto speciálních fotoaparátů.

Polaroidová fotografie - zdroj: Frederik Hoeyer, www.freeimages.com

Polaroidová fotografie. Zdroj: Frederik Hoeyer, www.freeimages.com

Polaroid

Při představě instantní fotografie asi každého hned napadne slovo Polaroid – Polaroid ale není název fotoaparátu, který tyto fotografie vytváří, nýbrž firmy, která s nimi přišla jako první. Polaroid Corporation vyslala tyto fotoaparáty na trh v roce 1948. Není to ovšem jediný distributor těchto fotoaparátů, na trhu existuje ještě firma Fujifilm, která instantním fotoaparátům dodává jiný design než firma Polaroid a snaží se o větší modernizaci. Fotoaparáty Fujifilm se vyrábí v nejrůznějších barevných provedeních a velikostech. 

Zajímají vás Polaroidy a chcete si ho půjčit na nějakou událost zadarmo? Pak určitě navštivte české stránky PolaroidLove! Je zde v nabídce několik instantních fotoaparátu k zapůjčení zdarma, platit budete pouze za film. Samozřejmě si na stránkách můžete fotoaparáty i filmy zakoupit. 

Fotoaparát nebo telefon?

S příchodem chytrých telefonů s kvalitními fotoaparáty se dá skvěle provozovat digitální fotografie. Jak je to ale s instantní fotografií? Americká firma The Impossible Project vytvořila takzvanou domácí laboratoř Instant Lab. Jedná se o speciální zařízení pro iPhone, které dokáže oskenovat fotografii přímo z telefonu a okamžitě ji vytisknout.

Instax Share, Fujifilm. Zdroj: www.fujifilm.eu

Instax Share, Fujifilm. Zdroj: fujifilm.eu

Propagační video k Instant Lab, zdroj: www.youtube.com

Podobné zařízení Instax SHARE vymyslela také firma Fujifilm. Jedná se o miniaturní tiskárnu, na kterou jednoduše pošlete pomocí chytrého telefonu svou fotografii a ona ji vytiskne. Instantní fotografie tak nejsou doménou pouze instantních fotoaparátů, ale dnes už i chytrých telefonů.

Zdroj perexové fotografie: raumrot.com

Justýna Zahradilová

Justýna Zahradilová

Mám ráda umění, dobré filmy, dobré víno a ticho v galeriích.

Zanechte komentář